KONKURS - PIĘKNO MOJEGO MIASTA

 

 

 

"PIĘKNO MOJEGO MIASTA"

 

                   Serdecznie zapraszamy do rozstrzygnięcia XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży pt.:                                                                 „Piękno mojego miasta”

 

REGULAMIN GŁOSOWANIA:

  1. Prace zostały umieszczone na stronie internetowej organizatora konkursu  (zsp14.szkolnastrona.pl/mp15 ) w zakładce „KONKURS-PIĘKNO MOJEGO MIASTA"
  2. Każdy tekst został oznaczony kolejnym numerem.
  3. Głosując wybieramy 1 tekst, któremu przyznajemy 1 punkt.
  4. Z jednego adresu mailowego można wysłać tylko jeden głos.
  5. Głosy należy wysyłać na podany adres mailowy konkursmiasto2026@interia.pl). W treści proszę wpisać numer wybranego tekstu.
  6. Głosowanie będzie odbywać się w dniach od 01.06. 2026 r. do 12.06.2026 r.
  7. Wyniki konkursu wraz z nazwiskami laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora konkursu i na www.blizejprzedszkola.pl

 

 

 

1.“KOLOROWA ROGOŹNICA”

Nasza Rogoźnica piękna jest 

To nie miasto, lecz urokliwa wieś. 

Kto przyjedzie tutaj choćby raz, 

Wie, że inaczej płynie tu czas. 

Lasy, pola i przyroda wyjątkowa 

Nieważne czy to Rogoźnica Stara czy Nowa 

 Wszystko jest po prostu wymarzone 

A szczęście jakby w kadr uchwycone

 Miejscowa szkoła tętni życiem 

Każdy dzień jest nowym odkryciem.

 Hala sportowa już z daleka woła 

Bo sportem tętni ta placówka wesoła.

 Janusz Kusociński patronem jest właśnie 

Więc wiara i siła tu nigdy nie gaśnie. 

Przedszkolaki też świetnie się mają

 Na placu zabaw czas chętnie spędzają, 

Zajęć nigdy nie brakuje

 Bo ich pani ciągle inspiruje. 

Odkrywanie świata to ważne sprawy

 A dla nas nauka to jak forma zabawy.

 Chętnie nowe umiejętności zdobywamy

 I w Rogoźnicy nigdy się nie poddamy.

 Ale nie wierz mi na puste słowa przyjedź tu i sam zobacz!

 

2.„KATOWICE MOJE MIASTO”

Ja tu mieszkam nie od dawna,

tu przedszkole i mój dom.

Bardzo kocham swoje miasto

i przyjaciół którzy są.

Każdy miły i uprzejmy

o przyrodę naszą dba.

Aby żyło się tu dobrze,

każdy bez wahania tu dotrze.

Więc serdecznie zapraszamy,

razem okolice pozwiedzamy.

 

3.„MOJE MIASTO KATOWICE”

Mieszkam tutaj od niedawna,

chodzę tutaj do przedszkola,

to Katowice moje miasto,

serce naszego Śląska.

Kocham moją małą ziemię,

zawsze muszę o nią dbać,

aby każdy tu zaglądał

i pokochał tak jak ja.

Mamy tutaj moc atrakcji,

które do odwiedzania zachęcają nas,

mama Sodek pełen gwiazd,

które gdy mają zawody sportowe odwiedzają nas.

Chociaż niekiedy tu gwarno i tłoczno.

Kocham swoje miasto, nawet kiedy jest mroczno.

 

4.„NASZE MIASTO”

Katowice -Piotrowice to piękne dzielnice.

Wszystkich zapraszają,

ponieważ przedszkolacy o porządek tu dbają.

Nasza dzielnica to piękna okolica

Są tu piękne kwiaty,

wokoło wiele zieleni

Każdy człowiek tu zazna,

ciszę i spokój od dawna.

Dlatego pięknie się tu żyje,

każdy przeżyje tu miłe chwile.

 

5.„BORYSÓW – MOJA MIEJSCOWOŚĆ”

Polska to taka kraina,

która się w sercu zaczyna.

A w nim Borysów ukochany.

To tutaj mieszka moja najbliższa rodzina,

Tutaj jest Babcia i Dziadzio kochany.

Tutaj są pola, łąki i lasy

Są też miejsca zabaw nowe

I atrakcje odjazdowe.

 

Gdy w remizie alarm wyje,

Straż pożarna nam pomoże

Zawsze i o każdej porze.

 

I choć tutaj się nie urodziłam,

Tylko z dalekiej Irlandii przeprowadziłam.

To tutaj w Borysowie moje serce bije,

Śmieje radośnie i promienieje

 

6.„ŻYRZYN”

Żyrzyn to fajna Gminy stolica

Jest też piękna Polna ulica

Tu mieszkam i bawię się z kolegami

Jeżdżę na rowerze wszystkimi drogami

Żyrzyn to moje miejsce na świecie

O czym już wszyscy wiecie

 

7.„MOJA MIEJSCOWOŚĆ ŻYRZYN”

W mojej miejscowości,

Co Żyrzyn się nazywa

Dobrze żyje się ludziom

I czas szybko upływa.

 

Mamy tu Kościół,

Przedszkole, Szkołę

Dużą i nową Gminę.

 

Żaby kumkają, bocian w górze lata,

Są tu stawy, pola, lasy,

A w szuwarach żyją różne ptaki.

 

Gdy się komuś krzywda dzieje

To w remizie alarm wyje,

Ochotnicza Straż Pożarna

Nawet kiedy noc jest czarna

Nie ociąga się z pomocą

Na wezwanie mknie i nocą.

 

8.„MALOWNICZE CIĘŻKOWICE”

Droga koleżanko i drogi kolego,
zapraszam do zwiedzania, miasteczka mojego.
Ciężkowice – to piękna i malownicza kraina,
gdzie, każdy z różnych zakątków Polski przybywa.

Jak głosi  nasza miejscowa legenda,
jest tu wioska, co w kamień jest zaklęta.
Skała Borsuk, Orzeł i Grunwald – historie tu drzemią,
a dookoła nich, drzewa się zielenią.

Słynna skała „Czarownica” przy drodze stoi,
pilnuje miasta i nikogo się nie boi.
Wśród drzew i legend, jej historia się zaczyna,
to strażniczka dawnych czasów – tajemnicza kraina.

W Kąśnej Dolnej, Dworek – muzyka tam trwa,
gdzie Ignacy Jan Paderewski, kiedyś koncerty grał.
Dziś dźwięki wracają, gdy cisza zapada,
i każda melodia, piękną historię opowiada.

Na „Spacer w koronach drzew” wyruszysz z ochotą,
bo najlepiej się zwiedza, idąc piechotą.
Wśród natury, spokoju i ciszy,
każdy swoje myśli usłyszy.

W „Parku Zdrojowym” – jest  zabawy wiele,
więc przyjeżdżajcie, moi przyjaciele.
To piękne miasto, które serce urzeka,
bo tu bije Sece Pogórza – i na Ciebie czeka.

 

 9.„RAJZA PO KATOWICACH”

Dziś chcę się z Wami pobawić w przewodnika

A wiecie co z tego wszystkiego wynika?

Oprowadzę Was i dostarczę mocnych wrażeń

po Katowicach, bo to miasto moich marzeń.

 

Nawet kosmici tutaj zaglądają

bo w sercu miasta swój hotelik mają.

Niedaleko spodka trzy orle skrzydła wyrosły,

aby o powstańcach pamiętał mały i dorosły.

 

Idziemy dalej i zanurzamy się w kulturze,

Centrum kongresowe, muzeum pod ziemią i orkiestra na górze.

 

A teraz kolej na miejsce magiczne,

do których zaglądają wycieczki dość liczne.

To Nikiszowiec teren górniczy,

gdzie gwara kwitnie i tradycja się liczy.

 

Trzeba wspomnieć o bebokach, choć są bardzo srogie

ale bez nich Katowice byłoby ubogie

Kiedyś straszyły dzieci, dziś się ich nie boją

dlatego w całym mieście, w różnych miejscach stoją.

 

Szukanie beboków to wspaniała zabawa

mądra, pouczająca i bardzo ciekawa.

Dziękuję za wycieczkę a jakżeś nie beksa ,

To zapraszam na zabawę do Bajki Pana Kleksa.

 

10. "PIĘKNO MOJEGO MIASTA"

W Katowicach słońce pięknie świeci,

Tu się śmieją wszystkie dzieci.

Miasto tańczy, śpiewa, gra

Tu przygoda ciągle trwa.

 

Park zielony szumi wkoło,

ptaszki ćwierkają wesoło.

Rower mknie prze ścieżki dwie,

a ja śmieję głośno się.

 

Spodek błyszczy jak rakieta,

to duma miasta- każdy to pamięta.

W górę patrzę jak tu pięknie,

serce rośnie mi codziennie.

 

W Muzeum Śląskim skarby czekają,

tajemnice opowiadają.

A Pan Kleks w bajkowym śnie,

magi uczy także mnie.

 

Kolorowy świat tu mamy

razem śmiejemy się i śpiewamy.

Katowice- to mój raj,

najpiękniejsze miejsce jakie znam.

 

11.”STWORKI NIE-POTWORKI”

W Katowicach szukamy małych beboków

Pieczątki dzielnie zbieramy, nie zwalniamy kroków.

Te śmieszne stworki mają różne miejsca,

i dzieci do nich śmiało przybiegają.

A gdy misja zakończona, to na 3 Stawy;

albo na zakupy,

albo do wodnej zabawy.

Rowerkiem wodnym będę pływać,

albo na kole* śmiało śmigać

 

12. „UFOLUDKOWO”

Myślicie, że kosmos jest gdzieś tam daleko,

że trzeba pić tylko gwiezdne, białe mleko?

W Katowicach jest inaczej, każdy Wam to powie,

tu słońce i drzewa dbają o Wasze zdrowie.

Miasto Ogrodów z Kosmosem się łączy.

Spodek olbrzymi i wspaniały,

jakby go z orbity tu wyczarowali.

W środku niego pyszny popcorn i watę wszyscy zajadają.

A wielkie gwiazdy nie tylko z Psiego Patrolu koncerty tam grają.

Gdy nasz statek wylądował, dał nam coś jeszcze,

cały Kosmos, gdzie czuć miłe dreszcze.

W sali zabaw na Giszowcu wszyscy skaczemy,

jak ufoludki bawić się umiemy!

 

13 .„KATOWICE PEŁNE PRZYGÓD”

W Katowicach wśród ulic i drzew,

Słychać dziecięcy radosny śpiew!

Tu przygód mnóstwo czeka co dnia,

Wiele się dzieje od stycznia do grudnia.

Spodek jak statek z kosmosu stoi,

Lecz nikt się go tutaj nie boi.

Czasem tam muzyka głośno gra,

Koncerty, występy, atrakcje co dnia.

W Muzeum Śląskim historie mieszkają,

O górnikach, co węgiel wydobywają.

Pod ziemią kiedyś ciężko pracowali,

O ciepło w naszych domach każdego dnia dbali.

I jeszcze Dolina Trzech Stawów- woda i drzewa,

Każdy ptak w parku wesoło śpiewa.

Można tam piknik zrobić na trawce zielonej,

Dobry humor przyniesie osobie zmęczonej.

 

14. „KATOWICE – MOJE MIASTO”                                                                                                                                                                                              Moje miasto Katowice
kryje w sobie piękne dzielnice.
Ligota, Nikiszowiec, Piotrowice
i moje ukochane Bogucice.

W pobliżu Muzeum Śląskiego
kryje się coś niezwykłego!
Mimo że wygląda kosmicznie,
to wydarzenia są w nim fantastyczne!
Mowa tu oczywiście o „Spodku”,
sami zobaczcie, jak tam jest w środku!

W Katowicach figurki beboki znajdziecie,
a po drodze dobrze też zjecie.
Kluski, rolada i modro kapusta,
a na deser kołocz sam wchodzi w usta.

Katowice – Strefa Kultury
i nikt już nie jest ponury!

15. „STACJA KATOWICE”

Odwiedź moje Katowice,                                                                                                                                                                                                                            zarzuć tu swoją kotwicę.
Zakochaj się w zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec,
zobacz najwyższy w mieście biurowiec.
Z mamą i tatą pojedź na Trzy Stawy,
gdzie napijecie się pysznej kawy.
Na rowerze, na rolkach zaznaj wiatru we włosach,
na łonie przyrody poczuj się jak w niebiosach.
A kiedy zapragniesz uciechy dla ucha,
zobacz, jaki repertuar NOSPR ma dla malucha.
Tuż obok jest Spodek, kosmiczny symbol Katowic,
a na wakacje polecisz samolotem z Pyrzowic.
Na Katowickim rynku jest jak w tropikach,
stoją palmy obok Rawy, przy chodnikach.
Ciekaw jestem, czy wiesz dlaczego,
w kopalniach na Śląsku tyle węgla kamiennego?
Kopalnie Wesoła, Staszic i Wujek
sprawiają, że ciepła zimą nam nie brakuje.
Odwiedź Muzeum Śląskie, co historię regionu pokazuje,
gdzie wystawa 14 metrów pod ziemią się znajduje.
Lubisz piłkę? Chodź na mecz!
Z GKS Katowice smutki odejdą precz.
Masz psa? To super! W mieście tereny zielone
gwarantują dla niego wybiegi szalone.
A kiedy zechcesz odpocząć w upale,
cień w Parku Boguckim schłodzi cię doskonale.
Wrocław ma krasnale, my beboki mamy,
razem z nimi w Katowicach na Ciebie czekamy.
Nie wahaj się, przyjedź, zobacz moje miasto,
skuś się na szpajzę, kołocza albo inne ciasto.

 

16. „KATO-LUDEK”

Witom Wos drogie bajtle!

Tu Wasz Kato- Ludek.

Chciałbym Was zaprosić

Do siebie na ogródek.

Lecz zanim tam dotrzemy,

Okrężną , długą drogą,

Czeka nas przygoda!

Czy zabrać Was ze sobą?

Mieszkom w pewnym mieście

Kaj kupa lot tymu,

Kosmita Spodkiem wylądował- i zniknął!

Poszukaj go samemu.

Może się ukrył w Śląskim Planetarium,

Bo jak wszyscy wiedzą:

Najciemniej pod latarnią.

Szukając kosmity strzeżcie się beboków,

Które spotkać możecie na każdym kroku.

Stwory te z brązu zrobione są pięknie,

A odznakę łowcy zdobędzie ten, kto się ich nie zlęknie.

A gdy już przygodę zakończysz i nie wiesz, co począć,

To spakuj plecak, weź wodę i ruszaj odpocząć.

Zieleni tu mnóstwo a mój Park Różany

Czeka na Ciebie kwiatami usłany.

Parki i kina, muzea i rynek,

Wszystko to czeka dla chłopców i dziewczynek.

Czy znasz już to miasto, lub choćby okolice?

TAK. To bez  wątpienia są KATOWICE!.

 

17. “MÓJ KRAKÓW”

Mój Kraków jest piękny i barwny bez miary,

Ukrywa w uliczkach legendy i czary.

Tu każdy kamyczek swą przeszłość pamięta,

A miasto zachwyca nie tylko od święta.

 

W samym sercu Rynku Sukiennice stoją,

Wokoło gołębie ludzi się nie boją.

Z wieży Mariackiej piękny hejnał płynie,

Kraków z tych tradycji na całym świecie słynie.

 

A tuż obok Wisły, na wzgórzu zamkowym,

Wawel nas zachwyca widokiem bajkowym.

Tam znany Smok przy jamie swej stoi,

Już nikogo nie straszy i dzieci się nie boi.

 

To moje jest miasto, tu rosnę i marzę,

I chętnie to piękno w tym wierszu pokażę.

Bo każdy z nas widzi ten urok inaczej

I własną historię w swym sercu zaznaczy.

 

 

18. „BEBOKOWE KATOWICE”

Jest takie miasto – Katowice się zowie,

w nim to mieszkają fajni ludkowie.

Jo żech w tym mieście się urodziła

i tukej tyż do przedszkola chodziłach.

 

Radosne przedszkole na niego godomy,

fajno ścieżka ekologiczno tam momy.

Kożde rano z bajtlami do niego lecymy,

w nim śpiewomy, tańczymy i się bawimy.


A po łobiedzie, gdy slonko zaświeci,

na spacery wybierają się dzieci.

Chodzymy, sprawdzomy, łoglądomy

i beboków nowych po mieście szukomy.

 

Bo w katowicach kożdy to wie,

że beboki bele kaj chowajom się.

Przy rynku, kole spodka, kajś za winklem keregoś spotkosz.

W noszym przedszkolu jednego takiego już momy,

więc terozki kamratów dla niego szukomy.


A przy okazji sztymple  do albumu zbieromy,

już nie pamietom wiela ich momy.

Do tej zabawy wszystkich zachęcomy,

bo tym sposobym katowice lepij poznomy.

 

19. „ MOJE FAJNE KATOWICE”

Sercem śląska katowice,

gryfne place i ulice.

Spodek świeci kajś z daleka,

na koncerty fajne czeka.

 

Gdzieś na winklu bebok stoi,

ale nikt się go nie boi.

Wszystkie bajtle na wesoło,

na klopsztandze skaczą wkoło.

 

Trzy baseny kryte momy,

w kerych chętnie się pluskomy.

No a latem do kąpieli

zapraszają sztauwajery.

 

20. „MOJA OKOLICA”

U podnóża rzeki Warty, stoi skała okazała,

jak głosi legenda, matka – kochanków przeklęła

i zakochaną parę w skałę zaczarowała.

Dziś to Skała Miłości - wizytówką Mstowa jest,

możesz ją zobaczyć jeśli , tylko chcesz.

U jej podnóża płynąc kajakami,

można cieszyć się pięknymi widokami,

 gdy na szczycie jej staniemy

i się rozejrzymy, to piękny klasztor zobaczymy.

Miejsce to historię ma bogatą,

w nim nasza królowa Bona gościła,

a każdemu kto w mstowskim sanktuarium się pomodlił,

Matka Boska błogosławiła.

Z Góry Szwajcera niesamowity widok

na kwitnące sady się rozpościera,

a jesienią , każdy z chęcią jabłuszka obiera.

Obróciwszy głowę ,zabytkowymi stodołami się zachwycimy,

gdzie plony mstowskich chłopów się piętrzyły.

Piękna zieleń, krajobrazy, lasy, łąki i rynek mstowski.

Tu w parku stoi pomnik Adama Mickiewicza – Wieszcza Polski.

Jak na kartach historii zapisano,

na rynku tym, odważnych ludzi popowieszano.

Oddali swe życie za miłość do Mstowa i swej Ojczyzny,

na pamiątkę tej chwili, mieszkańcy obelisk postawili.

Jeśli chcesz się przekonać

czy to wszystko prawda,

to droga do Mstowa,

dla każdego jest otwarta.

 

21.„MOJE MIEJSCE NA ŚLĄSKU”

W Katowicach piękny świat

od najmłodszych moich lat.

Tutaj rodzinę i kolegów mam,

w piłkę chętnie z nimi gram.

W Katowicach dużo się dzieje,

więc każdy głośno się śmieje.

Dolina Trzech Stawów- woda i las,

tu chętnie wracam jeszcze raz.

Ścieżki, rower, ptaków śpiew,

tu odpoczniesz w cieniu drzew.

Spodek kosmiczny, wyjątkowy,

dla każdego odlotowy.

Górnik w pracy silny, śmiały,

dzięki niemu Śląsk wspaniały.

Przyjedź tutaj, zobacz sam,

ile pięknych miejsc tu mam.

 

22. „KĘTRZYN — MOJE PIĘKNE MIASTO”

W Kętrzynie wszystko jest bliziutko,
tu wesoło mija każda minutka.
Jest kościół, zamek i jezioro,
gdzie dzieci spacerują ochoczo i wesoło.

W fontannach woda pięknie chlupie,
słońce świeci nam po grupie.
Są korty tenisowe też,
więc sportowcem możesz być, jeśli chcesz!

Latem basen jest odkryty,
pełen śmiechu i zachwytu.
Placów zabaw mamy dużo,
dzieci nigdy się nie nudzą.

Moje przedszkole — „Smerfowa Kraina”,
to dla mnie bardzo szczęśliwa kraina.
Tutaj przyjaźń ciągle trwa,
a każdy kolegów wielu ma.

Przyjedź do Kętrzyna choć na chwilę,
spędzisz tutaj dni przemiłe.
Bo to miasto kolorowe,
piękne, ciepłe i bajkowe!

 

23. „WESOŁE MIASTECZKO”

Wesołe miasteczko- każdy je zna!

To fajne miejsce które wszystko ma !

Znajduje się blisko centrum miasta

Podczas pobytu nie jedzcie dużo ciasta

Ponieważ atrakcji dużo co niemiara,

Przyjedźcie do nas będzie niezła frajda !

Katowice są z niego bardzo znane

Zabierzcie tatę brata siostrę i mamę

I bawcie się dobrze i z radością

Katowice zapraszają z gościnnością 

 

24.„DZIELNICE KATOWIC”

W Katowicach są ciekawe dzielnice.

Dąbrówka Mała, Giszowiec, Murcki i Szopienice

Każda jest fajna- przyjedźcie prosimy !

Katowice są fajne nawet podczas zimy!

Na Nikiszowcu mamy ceglane familoki,

A w centrum miasta fajne beboki!

Każda dzielnica jest inna i ciekawa,

W każdej czeka na was wspaniała zabawa !

 

25.„KATOWICE OCZAMI TADZIA”

Nasze miasto Katowice jest piękne jak z bajki.

Na każdym rogu odkryjesz zielone parki.

 

W nich zrobisz sobie przerwę

I dalej kroczysz dzielnie.

 

Do lasów, nad stawy lub na place zabaw.

Jest tu co porobić, czeka to już na Nas.

 

Tu mapę masz beboków, 

Z nią zrobisz milion kroków.

 

Gdy Kroki to za mało, 

na rower wsiadaj śmiało!

 

Tu ścieżek jest bez liku,

Też dla Ciebie podróżniku. 

 

Gdy zgłodniejesz możesz iść do restauracji.

Ich tu pełno, pełnych gracji. 

 

A najlepsza ta z autami,

Wcinasz kluski patrząc na Ferrari.

 

Najedzony? To ruszamy!

W Spodku pewnie koncert grany. 

 

Może na stadionie mecz trwa

Lub w MCKu cała reszta.

 

Czas już na mnie, lecę do przedszkola,

Bo Pani Szkiełko woła!

 

 26. KATOWICE SĄ FAJNE”

Katowice są bardzo fajne.

To jest takie duże miasto,

gdzie rośnie mnóstwo drzew,

a te drzewa dają nam tlen, żebyśmy mogli oddychać.

W parkach jest zielono i miło.

Po ulicach chodzi dużo ludzi.

Są tam panowie górnicy i wielki tłum, wszyscy idą do sklepów albo jadą autami.

Zaraz obok, w sąsiednim Chorzowie, jest ogromny stadion i wielkie Zoo. To tak blisko, że często tam chodzimy.

W Zoo mieszkają żyrafy z długimi szyjami

 i różowe flamingi, które stoją na jednej nodze.

 I kapibary też tam są – one lubią odpoczywać i nic nie robić.

A u nas w domach jest wesoło,

bo mamy zwierzątka: głośne papugi i małe chomiki,

 koty, psy i mięciutkie króliki.

Jedne króliki są białe jak śnieg, a inne czarne jak węgiel.

Wszyscy lubimy nasze Katowice!

 

27.„WIERSZYK O MOIM MIEŚCIE”

Piernikowy zapach w Toruniu krąży od rana,

jakby cała Starówka była zaczarowana.

Tu Mikołaj Kopernik spogląda ku gwiazdom na niebie

a Planetarium zaprasza mnie i ciebie.

Krzywa Wieża szepcze do kogoś: podejdź bliżej proszę.

Nie teraz! Kapelusik Filutka podnoszę.

Flisak gra na skrzypcach a żabki wodą plują -

szczęście nam wszystkim wyczarowują.

Chodzę na spacery po piernikowej alejce,

Toruniowi oddałam moje małe serce.

A ty nieznajomy, turysto przybywaj i te cuda z nami podziwiaj.

Daj się jak ja zaczarować, nie zwlekaj. Toruń na ciebie czeka!

 

28.„WIERSZYK O MOIM TORUNIU”

W Toruniu na Starym Rynku pan Kopernik stoi,

dniem i nocą patrzy w niebo, nikogo się nie boi.

I nikt go już nie pyta: Słońce czy Ziemia krąży?

On spokojnie patrzy, bo odpowiedzieć dawno temu zdążył.

Tuż obok Flisak dla małych żabek na skrzypkach gra, według legendy radę sobie z nimi dał.

Wyprowadził żaby z miasta daleko, za jakąś górę i za jakąś rzekę.

W środku Stary Rynek ma z wieżyczkami budynek.

To Ratusz Staromiejski otwiera dla nas swoje bramy.

A my dalej nie gadamy i już tam ruszamy!

Ale chwila! Ciebie i was też do Torunia zapraszamy!

 

29.„WIERSZYK O TORUNIU”

Toruń, to jest miasto Kopernika,

Katarzynka szybko znika tutaj z talerzyka.

Flisak żabki nam pilnuje,

Dwór Artusa obserwuje.

 

Krzywa Wieża, jak w Pizzie pochylona,

Na Wisłę patrzy obrażona.

Przy Pomniku Kopernika tłumy stoją,

I Osiołka się nie boją.

 

Ratusz dumnie czas odmierza,

A turysta na wieżę zmierza.

Kamienica pod Gwiazdą lśni złotem z wysoka,

Na zabytkowe kościoły spogląda spod oka.

 

Mury krzyżackie strzegą miasta dóbr,

A Anioł w herbie naszych wrót.

Toruń piernikiem, legendą urzeka,

Tu historia i Wisła wciąż na Ciebie czeka.

 

Do Piernikowego Miasteczka wszystkie dzieci zapraszamy,

Prosimy, pobawcie się razem z nami!

 

30. „KATOWICE MIASTO Z BAJKI”

Katowice to miasto z bajki

Mamy piękne ulice i parki

Księżniczek tu nie ma są katowiczanki

Zaglądają na nas z ozdobnej szklanki

Panowie to katowiczanie i to każdy wie

Kto w Katowicach być chce

Katowice są fajne serdecznie je polecamy

Przyjedźcie z bratem siostrą tatą nie zapomnijcie mamy J

 

31.„JEDZIEMY DO BIAŁEGOSTOKU!”

Zostaw dzisiaj swoje klocki,

zostaw bajki oraz misia.

Do pięknego mego miasta

zapraszamy Cię już dzisiaj!

Spakuj plecak, załóż buty,

zróbmy razem duży krok.

Dzisiaj każde mądre dziecko

chce zobaczyć Białystok!

Tutaj ciągle pachnie lasem,

słońce budzi piękny rynek.

Wszędzie jest tak miło, czysto,

w sam raz na Twój wypoczynek.

Spójrz na wielki, jasny Pałac,

który pięknym złotem błyszczy.

Ma ogrody pełne rzeźb –

widok ten zachwyci wszystkich!

Pani zawsze nam mówiła:

to „Podlaski Wersal” przecież!

Drugiego takiego pięknego miasta

nie znajdziecie nigdzie w świecie.

Idźmy teraz na Lipową,

gdzie ulica życiem tętni.

Zobacz: cerkiew oraz kościół,

ludzie są tu uśmiechnięci!

Wszyscy żyją tu w przyjaźni,

każdy lubi tu każdego.

To jest bardzo fajne miasto

dla nas wszystkich, mój kolego!

A gdy zmęczy nas ten spacer,

to w Zwierzyńcu skryć się trzeba.

Tam wiewiórki wciąż biegają,

grają ptaszki, szumią drzewa.

Nagle... słychać głośne śpiewy!

Co tam bije? Co tam dudni?

Na stadionie przy Słonecznej

grają nam piłkarze cudni!

Jagiellonia gola strzela,

każdy krzyczy głośno: „Jaga!”

Bo sportowa i uczciwa walka

to dla dzieci super sprawa!

A nad wodą, na Dojlidach,

gdzie się słońce nigdy nie chowa,

Można pływać i odpocząć,

Aby wigor był nowa.

Puste brzuszki? No to pora

poznać nasze pyszne dania!

Zjedz na obiad dziś kartacza,

Będziesz syty aż do rana!

Sękacz słodki jak cukierek

też na stole u nas gości,

Nawet wielki żubr z obrazka

macha do nas ogonem z radości!

Więc nie czekaj ani chwili,

pakuj plecak, jedź tu do nas!

Duma Podlasia już na Ciebie czeka!

 

32.„ JO CI PRZAJA”

Katowice – miasto z węgla i stali,

gdzie rytm codzienności w sercach się pali.

Między familoków czerwonymi ścianami,

historia szepcze dawnymi czasami,

na każdym kroku słychać chichot bajtli.

 

Spodek jak statek nad ziemią się wznosi,

kulturę i dźwięki ludziom przynosi.

W parkach zielonych odpoczniesz chwilę,

od gwaru ulic, co żyją tu tyle.

Gorko bajtlom się na placu robi,

Kiedy na klopsztandze kopyrtki majstrują.

 

Tu Śląsk oddycha pracą i dumą,

tradycja spotyka się z nową zadumą.

Katowice – miejsce, co ciągle się zmienia,

a w sercu zostaje jak ciepłe wspomnienia.

 

Katowice – miasto ogrodów, zieleni i drzew,

gdzie szumią liście jak spokojny śpiew.

Wśród parków i alei życie się toczy,

a słońce przez gałęzie zagląda do oczu.

Tu na festyn z familijo się wybiera po

luftbalón  na szpagat co go fest czimać musza.

 

Tu beton z naturą w zgodzie przebywa,

a każda ulica czymś świeżym zachwyca.

Dolina Trzech Stawów w ciszy odpoczywa,

i każdy tam chwilę wytchnienia zdobywa.

A bajtle na kole zasuwają, pędzą po uliczkach.

 

Od kominów aż po las, Śląsk ma swój

Czarny skarb, tu czarny dym z czerwonego komina,

do niebieskiego nieba się wspina.

Tu od Bajtla w syrce na śląsku się czymie.

 

 

 

 

 

NA GÓRĘ